Käisime, kuulasime, mõtlesime kaasa. Isegi kui sarnased festivalid kohe jääd liikuma ei lükka, siis ometi annavad nad inimestele julgust ja pealehakkamist välja öelda seda, mida nad on ammu oma südames kandnud. Ja kui siis teadjamehed ütlevad, et kultuuri muutumiseks ühiskonnas (ka poliitilise kultuuri!) kulub tervelt üks inimpõlv, siis on see hea algus.

Päeva tipphetkeks võib lugeda seda, kui Paide lahkete võõrustajate esindaja Rainer Eidemiller, kes seisab kohaliku säästva ja kestliku eluviisi arendamise taga, näitas paidekate oma kogukonnakeskust. Keskust, kus kahes Paide linnale kuuluvas majas on endale „katuse“ leidnud kodanikualgatuse korras loodud Paide SRIK, Ühendus Weissenstein, MTÜ Käsitöö Katsikud, Järvamaa Vabatahtlike Keskus, Walge Galerii, Festival Kolmkõla, P.A.I.de Pank, Welopark, ajaleht KoosOlek.

Ei näinud me seal uhkeid euroremonditud tube ega tunniplaane vaid hoopis kodust ja inimlikku lähenemist koostööle ja koostegemisele. Rainer seletas, et nad võtavad iga tegevuse alustamist ja lõppu nagu elu, mis ise alustab ja lõpetab tegevused, toimingud ja ettevõtted. Kes on tugevam, jääb ellu ja lendab laia maailma, kes nõrgem... Täpselt nii oleme Loova Nõmmega mõelnud oma visiooni kirjutades.

Ja mis meid kõige rohkem imestama pani oli see, et linn on andnud need majad oma inimestele tegutsemiseks täiesti tasuta. Et kohalikud vabakondlased üsna isepäiselt aga rohelist ja kohalikku väärtustavat mõtteviisi austades ajaksid asja, mis meeldib neile endile, aga millest võiksid võita peaaegu kõik! Ja linn panustab sellegagi, et maksab kinni nende majade kommunaalmaksed! Imestama pani, sest oleme aastaid kuulnud, kuidas selline asjade käik ei tule kõne allagi, kuidas ei saa, kuidas ei ole võimalik. Aga alla 9000 elanikuga Paides ometi saab ja on võimalik!